Šobrīd pieejamie vīnogu stādi

Vīnogu stādu tirdzniecība

 

     Mūsu vīnogu dārzs piedāvā ap 60 dažādu vīnogu šķirņu vai hibrīdu stādus. Stādi ieaudzēti plastmasas podiņos vai polietilēna konteineros.

     Vīnogu stādi ir pārdošanā no maija līdz oktobrim. Stādus var iegādāties pārsvarā dārzā uz vietas. Iegādei uz vietas kā bonuss tiek piedāvāta bezmaksas konsultācija par vīnogu stādīšanu un jums ieteicamajām šķirnēm. Iegādei uz vietas tiek piemērotas atlaides.

     Vīnogu stādus iespēju robežās, ierobežotā izvēlē piedāvāsim stādu gadatirgos.

     Vēlamo vīnogu šķirni un ierašanās laiku lūdzam saskaņot ar mums savlaicīgi, vismaz 2-3 dienas iepriekš. Stādu pasūtīšanu vēlams izdarīt līdz jūnijam, tas dos iespēju nodrošināt izvēlēto šķirņu rezervāciju.

     Vīnogu stādus pa pastu nepiegādājam!

Pirms stādu iegādes vēlams iepazīties ar piedāvātājam vīnogu stādu šķirnēm, kā arī šķirņu aprakstiem sadaļā „vīnogu šķirnes”.

Vīnogu sezonas laikā stādu pircēji var iegriezties mūsu dārzā un nogaršot vīnogas. Ogas pārdotas netiek.

 

Vīnogu stādīšana

 

Vispiemērotākais vīnogu stādīšanas laiks ir jūnija mēnesis. Tad pie mums augsne 20 cm dziļumā ir iesilusi līdz +15ºC. Tā ir nepieciešamā temperatūra, pie kuras sāk attīstīties dienvidu šķirnes. Vietējās šķirnes un daļa Krievijas un ziemeļu šķirņu sāk attīstīties pie +10 –+11ºC. Tas nozīmē, ka piemēram: P.Sukatnieka šķirnes varētu izstādīt maija pēdējā dekādē. Bet jāņem vērā, ka stādu saknītes ir stipri vārīgākas par pieaugušo krūmu saknēm. Un, otrkārt, daļā Latvijas teritorijas naktīs iestājās salnas, atsevišķos gados līdz jūnija vidum. Šajās naktīs stipri cieš jaunie vīnogu dzinumi. Protams, ja jums ir labi aizsargāts dārzs, vai vēl labāk, pie sienas vai plēvju mājā, tad jums var būt piemēroti apstākļi jau maija vidū.

Vīnogu stādus droši var izstādīt visu jūliju un augusta sākumā. Tad stāds paspēj iesakņoties. Un labāk stādam ir atrasties pastāvīgā vietā nekā mocīties konteinerā.

Var vīnogas izstādīt arī rudenī. Tādā gadījumā stādus nepieciešams uz ziemu ļoti labi nosegt, pie kam, vairākos piegājienos. Sākumā, kad stāds nomet lapas, jāapsedz kājas ar  nelielu skuju kārtu, jāpieliec vīnodziņa pie zemes ar koka āķīti un virsu uzsedz plānu skuju kārtu. Tad, kad sākās sals, tad apsedz nopietnāk ar skujām un virsu ar zāli, salmiem vai sausām lapām 30 –40 cm biezā kārtā aptuveni 1 m2 platībā. Visbeidzot segums jāpārklāj ar šiferi vai kādu citu ūdens necaurlaidīgu materiālu. Ar plēvi pārsegt nav ieteicams, jo zem plēves veidojas ūdens kondensāts, tad panāksim pretējo efektu –nosaldēsim jauno stādiņu.

Arī pavasarī stādītās vīnogas jāsedz vairāk, kā citas. Jaunās vīnogas jāsedz visas pirmos 2-3 gadus, protams, nākošās segšanas ir vieglākas.

Vīnogas jāstāda sagatavotā, iekoptā augsnē. Par augsnes sagatavošanu jāskatās sadaļā „Vīnogu kopšana”Pie mums Latvijā pieņemts stādīt vīnogas 2 – 3 m attālumā vienu no otra atkarībā no šķirnes. Ja veidojam stādījumu vairākās rindās, tad rindu no rindas stāda 3 m attālumā, bet špaleru augstumu mazdārziņā veido tik augstu, cik jūs spējat aizsniegt ar rokām augšējo rindu. Uz lauka, kur apkope notiek ar tehniku, špaleru augstums jāveido 1,3 –1,5 m augstu. Bet tiek piekoptas arī citādas stādīšanas shēmas, bet tās (0,7, 1,4 m) prasa zināšanas, lielu pieredzi un darbu.

© 2021 Edmunds Būmanis
mājas lapu  izstrādāja individi.lv