Darbi aprīli vīnogu dārzā

 

Šoziem (no 2013. uz 2014.) vīnkoki ir pārziemojuši labi, arī tie vīnkoki kurus nebiju nolaidis zemē. Aprīļa vidū varēs celt augšā un izsiet uz špaleras. Pēc ziemas seguma noņemšanas, ļauju nedaudz zariem apžūt un kailos zarus nomigloju ar dzelzs vitriolu, tad uzsedzu dažas skujas uz pagājušā gada rudenī atstātajiem dzinumiem. Noņemtais liekais segums ļaus saules stariem labāk izsildīt augsni.  Bet tās dažas skujas vajadzīgas,  lai dzinumi pakāpeniski pierastu pie saules. Tad kad skujas nobirs pilnīgi, tad šis skujas varēs aizvākt pavisam.  Miglošanu ar dzelzs vitriolu veicu tādēļ, lai pēc ziemošanas nemestos pelējumus. Pēc slapjām ziemām šāda procedūra ir ļoti noderīga.

 

Pēc pēdējo zaru noņemšanas, kad sāk riest pumpuri un tūlīt sprāgs vaļā, es parasti nomigloju ar tīru saprofīta šķīdumu – tas ir labs, bioloģisks aizsardzības līdzeklis pret īsto miltrasu, kura karstās un sausās vasarās var piemesties vīnogām. Tad, kad saplaukst pirmās  divas trīs lapiņas, miglošanu ar saprofītu jāatkārto, šoreiz šķīdumu var atšķaidīt ar ūdeni uz pusēm. (Šķīdumu gatavo: aizpērnos liellopu mēslus pārlej traukā ar ūdeni, noliek siltumā uz 5-6 dienām un pārsedz. Pa šo laiku derīgās baktērijas būs pietiekoši savairojušās. Šķīdumu  izkāš caur smalku sietu un iepilda miglotājā).  No pārdozēšanas nav jābaidās, te nav nekā kaitīga. Ar to derīgi nomiglot arī augsni zem vīnogas.

 

Piezīme: Ja jums ir Bordo maisījums, tad dzelzs vitriola vietā var izsmidzināt arī 3% Bordo šķīdumu, – pa zaļajām lapiņām jāmiglo ar 1% šķīdumu, lai neapdedzinātu lapas. Bez tam tas arī ir līdzeklis pret antraknozi, kas arī pie mums ieviesusies pēdējos gados.

Ja nav ilgstoši likts komposts, tad tas jādara tagad, kamēr nav sākusies intensīva jauno sakņu veidošanās. To liek apmēram 10 cm slānī, pie reizes uz krūmu uzsēju  divas trīs saujas kemiru, kurā K (kālija) saturs ir 18, vai vēl labāk 21, uzsēju bagātīgi kokpelnus un visu uzroku ar dārza dakšu un izlīdzinu. Ar to vīnoga ir saņēmusi pietiekoši daudz mēslojuma visai sezonai.

 

Piezīme: Papildmēslojumu es vēl dodu sezonas laikā, izšķīdinot kālija sulfātu (divas ēdamkarotes uz spaini) kopā ar mikroelementiem (vienu divas tabletes uz spaini) un izmidzinot šo šķīdumu pa lapām.

Šo piebarošanu veicu ziedēšanas sākumā, pēc ziedēšanas beigām un vēl kad ogas ir zirnīša liekumā.

© 2021 Edmunds Būmanis
mājas lapu  izstrādāja individi.lv